Co je canyoning
Nádherná zábava a vzrušení. Základem je prostupování horských říček, řek a potoků po proudu. Kolektivní nadšení Tyto vodní toky však proudí soutěskami, padají vodopády, stékají tobogány, plíží se tunely a tyto překážky většinou nejdou obejít. Ale tyto překážky (lépe řečeno "třešničky na dortu") dělají z canyoningu tu pravou zábavu.

Jak to probíhá
Většinou tak, že vystoupáš k nástupu do kaňonu (namáhavě, ve vedru, do kopce), u nástupu se nasoukáš do vybavení a už se těšíš na vodu. Vlezeš do ní, konečně se ochladíš a jdeš po proudu dolů. Vodou musíš, protože ta vymlela koryto, které je zaříznuté do okolní krajiny a jinudy to prostě nejde. Na cestě Tě čekají:
Co potřebuješ
Neoprénový oblek - voda v kaňonech je studená, a oblek je nezbytnost. Dobré je mít staré oblečení přes, aby se neopren neodíral a neničil.
Boty - používáme staré maratónky, které není škoda zničit.
Horolezecký sedák - slouží k slaňování vodopádů. Je dobrá mít odsedák (samojištění) na místa, kde se připravuje slanění. Samozřejmostí je osma, aby se dalo slanit.
Přilba na hlavu - nevíš, kde spadneš a hlava je křehká. Ve Španělsku na nás do kaňonů házeli kameny místní divoké kozy a přilba se také osvědčila.
Plovací vestu - nadnáší, kdyby něco tak nejdeš ke dnu a taky chrání neopren. Nutno dodat, že ve Francii ji téměř nikdo nenosil.
Horolezecké lano - nutnost pro slaňování. Odborníci tvrdí, že daleko lepší je lano statické, které na rozdíl od horolezeckého nepruží. My ho nemáme, tak používáme co je.
Labužnické koupání v čisté, ale studené tůni Vodotěsnou nádobu - na foťák, jídlo, mobil, doklady. My používáme plastové nádoby s víkem (zakoupeno ve Španělsku), jiní vodácké pytle či batohy.
Batoh na záda - tam neseš to, co se může namočit a hlavně lano. Protože batoh u vodopádů a jinde hážeš, je samozřejmě mokrý a plný vody. Proto jsou nutností otvory ve dně, kterými voda vytéká a ty se zbytečně nedřeš.

Rizika a nebezpečí
Rozhodně se nejedná o životu nebezpečnou zábavu, ale rizika existují a nemá cenu si je zakrývat. Co se například může stát:
Velká voda - někde na horách přijde přívalový déšť, kaňonem se řítí velká voda a ty jsi v místě, kde je po obou stranách 10 m vysoká skála.
Krátké lano - slaňuješ neznámý vodopád, na pevnou zem je jěště daleko a ty jsi na konci lana.
Malý skok je taky skok Prudká voda - slaňuješ vodopád, proud vody Tě otočí hlavou dolů, nemůžeš dýchat a ani dál slaňovat.
Uklouznutí - prohlížíš vodopád, jdeš na kraj a noha jen trochu klouzne.
A.t.d.
To není strašení, to je spíše pro uvědomění si rizik. Když ale budeš takto uvažovat například o jízdě autem, tak vůbec nevyjedeš.

Jedno důležité upozornění. Všude na těchto stránkách mluvím o zabezpečených kaňonech. To znamená, že místa pro slaňování jsou osazena slaňovacími skobami a tyto kaňony se běžně chodí, jejich charakteristiku jsme získali z tištěných průvodců.
S neprobádanými kaňony nemáme vůbec žádné zkušenosti. Jedná se o kaňony, které se běžně nechodí a jejich průchod je asi obtížnější, ale rozhodně ještě zajímavější.

Pokud to chceš zkusit, velice doporučuji alespoň pro první tůry školeného průvodce, nebo někoho, kdo má s canyoningem zkušenosti.
Jinak přeju spoustu nádherných zážitků.

Přehled prostoupených kaňonů:

Itálie - 9 kaňonů: Torrente Grigno, Torrente Albola, Rio Nero, Torrente Palvico, Torrente Baes, Torrente San Michele, Torrente Ciolesan, Gole del Soffia, Val de Piero,
Korsika - 13 kaňonů: Ruisseau de Fiumicelli, Ruisseau de Pulischeddu, Le Travu, Ruisseau de Molina, Cascades ď Aitone, La Vacca, Ruisseau de Purcaraccia, Ruisseau de Cardiccia, la Richjusa, Ruisseau de Ziocu, Ruisseau de l´Agnone, Ruisseau d´E Grotelle, Le Tavignani, Ruisseau de la Ruda
Francie - 15 kaňonů : Gorges de Daluis, Clue de Chaudan, Clue d´Amen, Clue de Riolan, Vallon de l´Infernet, Vallon de l´Imberguet, Vallon de Bagnolar, Vallon de la Peira, Ruisseau Audin, Vallon de Basséra, Vallon de Guiou, Clue de la Maglia, Vallon de Carleva, Riou de Moustiers, Val d´Angouire
Španělsko - 7 kaňonů: Estrechos del Gorgonchón, Caňón del Formiga, Caňón delrío Vero, Caňón de la Peonera, Caňón de Barrasil, Caňón de Gorgas Negras, Oscuros del Balced,
Slovinsko:- jakési 4 kaňony s průvodcem